Viktor Netuka, Zemský ředitel společnosti 4fin Better together, se pohybuje v oblasti financí již 12 let. Jaká byla jeho cesta finančním světem? Považoval sebe v začátcích za ideálního adepta na finančního konzultanta? V čem je jeho zemské ředitelství jedinečné? To vše se dozvíte v novém díle příběhů našich úspěšných lidí.
Viktore, jaká byla vaše cesta do finančního světa?
Psal se rok 2011 a já byl čerstvě po mé 16leté hokejové kariéře. Nějaký ten pátek jsem chodil na vysokou školu a na různé brigády, abych měl alespoň na aktivity, které mě bavily či na nějaké to randíčko. V tu dobu jsem začal přemýšlet, co vlastně budu dělat, ale věděl jsem, že se od brigád musím posunout dále. Po této úvaze jsem si současně naložil 3 práce. Začal jsem pracovat v realitách, financích a dělal převoz vozu. Musím říct, že to bylo jedno z nejtěžších období. Každý den od rána do večera jsem pracoval, a k tomu jsem studoval VŠ. A jak to občas chodí, tak se miska vah začala více a více naklánět k budování vlastního podnikání a vydělávání peněz. Nebylo to jednoduché, v té době finanční poradenství nemělo zrovna nejlepší pověst. Moje výhoda byla v tom, že jsem od 4 let dělal sport, který mě naučil vytrvalosti, správným návykům, disciplíně a překonáváním překážek. A v ten moment jsem si uvědomil, jakou obrovskou výhodu mám.
Proč jste si pro své podnikání vybral právě 4fin ?
Nyní se vrátím na začátek mé kariéry, tedy o 13 let zpět. Pro finance jsem se rozhodl na popud mého známého, který mě vzal do společnosti zabývající se finančním poradenstvím, nakonec se z toho vyklubala společnost OVB. V OVB jsem si již po 3 měsících uvědomil, že tato firma není pro mě. Následně jsem dostal doporučení na 2 ředitele z konkurence. Jeden ředitel byl z Partners a druhý z Fincentra. Sám jsem je kontaktoval a požádal je o schůzku. Vybral jsem si ředitele z Partners a jsem za to rozhodnutí rád, jelikož jsem v Partners vydržel 7 let. Po této době jsem cítil, že se potřebuji posunout dále. Systém MLM společnosti už mě tolik nenaplňoval a mé vize byly odlišné od vize firmy. Zjistil jsem, že tento pohled nemám sám a s kolegou Tomášem Křížkem jsme začali monitorovat celý trh. Oba jsme zaměřeni na podobné parametry, které jsme pro nás a naše kolegy brali jako klíčové. A pokud chcete dělat změnu, tak je potřeba si tyto parametry opravdu zanalyzovat a ověřit si jejich pravdivost. Tak jsme se začali scházet s lidmi z konkurenčních společností. Nejvíce nás zaujal náš dnešní partner firmy Tomáš Podlipský, který nám předložil byznys model nově zakládající firmy 4fin a možnosti se angažovat v jejím startu. Nesmělo chybět i vlastnictví kmene (jelikož to standardně MLM firmy nemají), IT (jedna z nejdůležitějších věcí v dnešním světě), poradenské a manažerské know-how a na závěr profesionální vedení společnosti.
V minulém roce jste převzal do svých rukou zemské ředitelství. Jak rychle jste se s novou rolí sžil a co vám tato kariérní výzva dala či naopak vzala?
To, jak jsem se rychle sžil s novou rolí zemského ředitele, je možná otázka na mé kolegy. Já jsem si už od začátku své kariéry v hlavě nastavoval právě tuto roli a s tím i související aktivity, činnosti, vzdělávání a mentalitu.
Samozřejmě se mi změnil diář, a nyní už tolik nekoukám na počty svých aktivit, ale více na efektivitu a přidanou hodnotu pro celou skupinu. Více nahlížím na celý trh a je potřeba ho předem řádně analyzovat a následně tvořit obchodní příležitosti.
Zde také musím vyzdvihnout práci mých kolegů Roberta Lomského a Tomáše Křížka, se kterými jsme si skvěle nastavili role. Jelikož nikdo není dokonalý a každý z nás má své silné stránky, přičemž v roce 2023 se v číslech ukázalo, že toto spojení funguje skvěle.
Ve svém ředitelství se hodně zaměřujete na nábory. Jak podle vás vypadá ideální adept na člena vašeho týmu?
To máte naprostou pravdu, naše ředitelství se chce i pyšnit nekvalitnější adaptací lidí na trhu. Kvalitní adaptace se bude odrážet v naplnění jejich cílů a mohu říct, že kvalita našeho managementu je na TOP úrovni – při srovnání s konkurencí na trhu.
Rozděluji nábory do tří skupin:
Jednu skupinu tvoří úplní nováčci, což jsou lidé, kteří nemají s finančním poradenstvím žádné zkušenosti. U těchto lidí nemáme nějakého předdefinovaného ideálního adepta. Kdybyste viděla mě na začátku mé kariéry, asi jsem také nebyl zrovna ideální adept ☺.
Ale samozřejmě nějaká kritéria máme. Ať už jsou to požadavky na vzdělání (které jsou nutností), tak na silné stránky uchazeče (které si sám nemusí uvědomovat), ale my je v něm vidíme a určitě chuť učit se novým věcem.
Druhá skupina jsou lidé z řad obchodních partnerů (např. banky, stavební spořitelny či pojišťovny), tam je potřeba zase vybírat podle potenciálu daného jednotlivce. Přeučit z prodejního modelu na poradenský systém práce a přepnout své myšlení ze zaměstnání do podnikání.
Třetí skupina jsou lidé z naší branže, neboli z konkurence. Je potřeba odlišit komunikaci od prvních dvou skupin, jelikož se častěji setkáváte s komplexnější prací a již se jedná o poradenský systém práce, ale často dochází k tomu, že např. nemají takovou podporu ve vzdělávání, nemají základnu know-how v náborech atd.
Můžete popsat, jak u vás probíhá adaptační proces nováčků? Co nejdůležitějšího se jim snažíte předat?
Máme tento proces rozdělený do 3 cílů.
Prvním cílem je: Proč jde do financí, co si chce prostřednictvím podnikání splnit a co je ochoten pro úspěchobětovat
Druhým cílem je: Postoje – k sobě, k týmu, k firmě, k podnikání, k hodnotám, které zastáváme.
Třetí cíl je: Poradenský proces, aby zvládal důkladnou analýzu klientových cílů a potřeb, a uměl vytvořit komplexní majetkový plán (řešení), a tím držel kvalitu služby.
Jak v současnosti hodnotíte dění na finančním trhu? Vidíte nějaké obchodní či pracovní příležitosti?
Teď se samozřejmě všude mluví o penzijní reformě a DIPu (dlouhodobý investiční produkt), což jsou určitě velmi zajímavé obchodní a podnikatelské příležitosti. Našim cílem ale primárně není podlehnout pouze aktuálním trendům, ale chceme se držet našich dlouhodobých cílů, což je primárně AUM (majetek pod správou) a držet si zdravou diverzifikaci v portfoliu.
Jednu z velkých příležitostí tohoto roku vidím i v podobě náboru a adaptace nových kolegů a kolegyň. Tento rok může být zlomový právě v nárůstech a kam jinam jít, než do oblasti financí.
Jaké jsou vaše další kariérní cíle?
Těch cílů mám hodně, ale ten nejbližší je rozšířit škálu obchodních příležitostí pro celé Zemské ředitelství. Ale větší detail si zatím nechám pro sebe.
Určitě jeden z dalších cílů pro tento rok je i rozšíření základny manažerů, povýšení kolegů do ředitelských pozic a zaměřujeme se i na podporu konzultantů prostřednictvím klubu investičních specialistů.
A pokud máte nějaký volný čas, co v něm nejraději děláte?
Nejvíce volného času trávím se svou rodinou. Před 15 měsíci se nám narodil úžasný syn a každá chvíle doma je jedna velká radost.
Jinak mi v krvi koluje DNA byznysu ☺, takže v hlavě mi stále létají různé myšlenky a nápady. Ale čím jsem starší, tím si umím najít více času i na své koníčky. Miluju jakýkoliv sport, ale teď nejvíce golf, hokej a fotbal. Dále rád cestuji, protože jiná kultura a prostředí mě neuvěřitelně nabíjí. Za poslední léta jsem si zamiloval Švýcarsko.
Takovým mým velkým snem je mít Porsche 911 a možnost se projet po těch nejlepších silnicích v Evropě za doprovodu mých kolegů, přátel a rodiny.