Exkluzivní konzultantka Lenka Kousková působí ve financích již 25 let. Pamatuje se jí to dobře, začínala totiž podnikat na první mateřské dovolené. Jaké byly její začátky a kde se třeba vidí za 10 let? Proč je potřeba ženám v začátku pomoci zejména tím, že jim dáme dostatek prostoru? Jaké ženy jsou nejvhodnější pro byznys ve financích? A co je to doba servisní? To vše a mnohem více se dozvíte v novém rozhovoru.
Lenko, ve financích působíte již skoro čtvrt století. Jaká byly Vaše začátky, pamatujete si to vůbec?
Ve financích jsem začínala po narození dcery Sáry (profesionální golfistka ČR, která se aktuálně připravuje na Olympiádu v Paříži) v Karlových Varech v jediné tenkrát fungující modré poradenské společnosti. Brala jsem to tehdy pragmaticky, jako zajímavý přivýdělek k rodičovské dovolené, který mi navíc zaměstnával hlavu. Rozhodně jsem financím nepřikládala svou budoucnost. Vždy mne bavila čísla, veškeré statistiky a analýzy, ale byla jsem poměrně stydlivá a při představě, že někomu telefonuji a ještě mu něco nabízím, jsem byla v lehké panice. Dnes mi to samozřejmě přijde velmi vtipné, protože naučit se dá opravdu cokoliv i telefonovat.
Kdy jste se rozhodla, že ve financích zůstanete?
Když byli dceři dva roky, otevírali jsme v Karlových Varech první malou kancelář. Postupně jsem do financí dostala na plný úvazek i manžela, který mi v začátku velmi pomohl. To už jsem věděla, že svoboda je pro mne nejvíc a možnost nemuset jít po mateřské do práce byla jasnou volbou. Postupně přišlo stěhování do Prahy a nové kanceláře na Smíchově. S manželem nám to v práci i doma vydrželo společně skoro 10 let. Pak jsme si řekli, že je čas na změnu a zůstali spolu jen jako manželé, partneři a rodiče a pracovně se rozešli. Já zůstala ve financích a manžel se začal věnovat vzdělávání a podpoře dceři v její sportovní golfové přípravě na prestižní zahraniční univerzitu. Myslím, že nám to oběma velmi prospělo. Kdo společně podniká, určitě ví, že práce ve vlastní firmě prostě nikdy nekončí a hranice, kdy jste v práci a kdy doma se nastavuje velmi těžko.
Tak to byl pro Vás vlastně takový další začátek?
Dalo by se to tak říci a k novému začátku přišla i druhá mateřská. Narodil se nám syn Samuel. To jsme se ale již společně rozhodli, že se vrátím po měsíci alespoň na jeden den do kanceláře, pak jsem postupně přidávala.
Vaše obě děti tedy vyrostly v podnikatelském prostředí? Myslíte, že je to na nich znát? Jsou jiní než jejich vrstevníci?
Určitě, oba jsou velmi samostatní a zejména zvyklí si plánovat a organizovat svůj čas. S manželem vždy říkáme, že jsou to naše dva nejlepší společné projekty, které máme 🙂
Pojďme se vrátit k ženám a k podnikání. Vím, že se dlouhodobě a pravidelně účastníte mentoringu žen v roli mentorky. Můžete nám k tomu říci více?
Když jsem přišla do Prahy a začala podnikat už skutečně jen sama, hledala jsem ženské vzory, od kterých bych se mohla inspirovat. Ono je totiž dost jiné, když Vám dávají rady muži, kteří podnikají nebo ženy podnikatelky. Od mužů my ženy očekáváme 3P – prostor, podporu a pochvalu. Zhruba před pěti lety mne jeden kolega chválil za produkci v hypotékách s dovětkem „Vykašli se už na ty hypotéky a věnuj se investicím, budeš v tom dobrá, uvidíš!“ Tak díky Martine, nějak to zafungovalo a aktuálně jsem v TOP15 v AÚM ve 4fin. Od žen pak očekáváme spíš praktické rady, které fungují. Jak to děláš, jak to stíháš, proč zrovna takto? Jednu z nejlepších rad od ženy, kterou jsem kdy dostala je, abych naučila své děti vařit, takže díky, Leni :).
Dá se říci, jaké ženy jsou pro byznys ve financích vhodné?
Když o tom přemýšlím, tak všechny, které mají nějaké ambice, což nejsou zdaleka všechny ženy. Takové, které se rády učí nové věci. Výhodou je určitě zkušenost s obchodem či financemi. Myslím, že taková bankéřka – obchodnice, která odejde na mateřskou dovolenou, brzy pochopí, že vrátit se po mateřské do zaměstnání na plný úvazek je dost velký oříšek a dva, tři roky doma na rodičovské, v dnešní době, také není zrovna konkurenční výhodou. Přitom se dá využít dosavadních zkušeností a na nich začít stavět a pomalu rozjíždět vlastní firmu. Podporu, prostor a pochvalu u nás ve 4fin ženy mají, pak už stačí jen chtít.
Lenko, můžete říci, jak se podle Vás proměnilo finanční poradenství během posledních let?
Začala určitě doba servisní. To znamená, že klientovi se musíte opravdu věnovat. Poskytovat mu průběžně nové informace, edukovat ho a věnovat mu pravidelně svůj čas a vědomosti. Nikdo nechce, aby se mu o finance staral vystresovaný nezkušený amatér, který oborem financí jen zrovna proplouvá a nic neví. Klienti chtějí profíky, zajímavé osobnosti, se kterými budou rádi trávit svůj čas a s důvěrou jim svěří své rodinné či firemní finance.
Kde se vidíte za 10 let?
Jsem ráda, že naše branže nabízí stejné podmínky bez ohledu na pohlaví, věk, sexuální orientaci a náboženské vyznání. Takže za 10 let se vidím určitě v práci. Je to fajn pracovat v oboru, kde zralost Vám přidává body. Být modelkou, tak už jsem dávno za zenitem a v penězích pod správou mohu v pohodě říci, že se teprve rozcvičuji.